تخته فيبر نيمه سخت (MDF)

توضیحات کوتاه

ام.دي.اف براي اولين بار در در سال 1965 در امريكا ساخته شد هم اكنون به نامتخته بارابورد به بزار عرضه مي شود .ام.دي.اف داراي بافتي بسيار متراكم مي باشد . روكشهايي از چوب و مصنوعات روكشي بر روي اين محصول چسبانده مي شود مانند: روكشآلدر، روكش فرميكا كه نوع فرميكا مقاوم نسبت به آب مي باشد. نوع الدر آن نسبت به آبو ساير عوامل مقاوم نمي باشد

مشخصات فایل

تاريخ ايجاد مقاله : 25 ارديبهشت 1396
قیمت : 0 تومان
نوع فایل : docx
بازدید : 384 نفر

تخته فيبر نيمه سخت (MDF): 

ام.دي.اف براي اولين بار در در سال 1965 در امريكا ساخته شد هم اكنون به نامتخته بارابورد به بزار عرضه مي شود .ام.دي.اف داراي بافتي بسيار متراكم مي باشد . روكشهايي از چوب و مصنوعات روكشي بر روي اين محصول چسبانده مي شود مانند: روكشآلدر، روكش فرميكا كه نوع فرميكا مقاوم نسبت به آب مي باشد. نوع الدر آن نسبت به آبو ساير عوامل مقاوم نمي باشد .تخته فيبر سخت: در سال 1926 اولين كارخانه توليداچ.پي.ال در شهر لورل تاسيس شد كه اين واحد در حال حاضر بزرگترين كارخانه توليدكننده اچ پي .ال در دنيا به شمار مي رود دو نوع از اين تخته ها عبارتنداز:

روكوب گونيايي: اين صفحات داراي رنگهاي مختلفي مانند: مرمري روشن و تيره هستندو گاهي رنگ آنها را به صورت موج چوب در مي آورند. اين صفحات قابل شستشو با آب سرد وگرم است وبراي پوشش ديوار ها به كار مي رود

روكوب مربعي: گاهي صفحات روكوب را به شكل (مربع يا مستطيل ) در مي آورند وبراي پوشش كف آشپزخانه، حمام، و سرويسها استفاده مي شود.

H P L

فرميكا با اسم اختصاري HPL كه مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE مي باشد يك كلمهاسپانيايي و معرف ورقه اي است مركب كه از چندين لايه ساخته شده از الياف (مثلكاغذ)آغشته به رزين هاي عمل كننده در گرما (گرما سخت)كه تحت تاثير حرارت و فشار 5مگا پاسگال به هم چسبيده باشد. يك يا دو سطح فرميكامي تواند از ورقه هاي رينگي ياتزييني آغشته به رزين ملامين پوشيده شود .در ايران به توليد ورقه هاي فرميكاي ضدحرارت و رطوبت پرداخته مي شود و در حال حاضر از كشورهايي نظير هند، تركيه،سوريه،... نيز وارد مي شود. مواد اوليه معمولي جهت ساخت فرميكا يا HPL عبارتند از: كاغذ كرافتك، كاغذ دكورتيو ، رزين فنليك ، و رزين ملامين مي باشد. 

خصوصيت روكش فرميكا : 

مقاومت هاي رطوبتي :مقاوم در برابر آب و بخار بدون ترك خوردگي و ورقه ورقه شدن . جذب رطوبت در حال غوطه وري در آب كمتر از 6درصد و افزايش ضخامت ناشي از جذب آبآن كمتر از 10درصد مي باشد.

مقاومت حرارتي : تحمل دماي خشك و شوك حرارتي تا 180درجه سانتيگراد. مقاومت دربرابر حرارت سيگار بدون باقي ماندن اثر آن . تغييرات ابعادي در دماي بالا كمتر از 3درصد مي باشد .

ساير مقاومت ها : به دليل استفاده از چسب رزين فنو ليك در توليد فرميكا درمقابل جريان الكتريسيته مقاوم بوده به دليل استفاده از جسب رزين ملامين در سطح لايهباعث مقاومت رويه در برابر اسيدهاي ضعيف شده است 

 

طراحی سایت